IBM25PPC750GXECB6H42T
Mfr.Part #
IBM25PPC750GXECB6H42T
Manufacturer
IBM
Package/Case
Datasheet
IBM25PPC750GXECB6H42T
Description
POWERPC 750GX RISC MPU
Stock
594
Manufacturer :
IBM
Product Category :
Microprocessors
Co-Processors/DSP :
Core Processor :
PowerPC 750GX
Display & Interface Controllers :
Ethernet :
Graphics Acceleration :
No
Number of Cores/Bus Width :
1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C (TJ)
Package / Case :
292-BCBGA Exposed Pad
Product Status :
Active
RAM Controllers :
SATA :
Security Features :
Speed :
1GHz
Supplier Device Package :
292-CBGA (21x21)
USB :
Voltage - I/O :
1.8V, 2.5V, 3.3V